Operațiunile din aprilie ale aeroporturilor listate: creștere internațională ridicată, divergență în transportul de mărfuri și restructurare regională
Prețul Heliport Touchdown Light,
Preț mic Low Intensity Twin B,
Furnizori de tip B de intensitate scăzută,
Preț scăzut Tip B de intensitate scăzută,
Odată cu redresarea continuă a activității economice interne și extinderea continuă a rețelelor de rute internaționale, industria aviației civile din China se confruntă cu o redresare structurală. Datele operaționale pentru aprilie 2026 de la cele șase aeroporturi principale enumerate din China-Aeroportul Baiyun, Aeroportul Capital, Aeroportul Shanghai, Aeroportul Shenzhen, Aeroportul Hainan și Aeroportul Xiamen-indică o tendință clară a rutelor internaționale care depășesc rutele interne, iar sudul depășește performanța nordului. Mai exact, Aeroportul Hainan a înregistrat o creștere de 29,52%-în comparație cu-anul anului în traficul internațional de pasageri, în timp ce Aeroportul Baiyun a înregistrat o creștere cu 17,04% a volumului de pasageri internaționali.
Aeroportul Baiyun: în frunte cu o creștere de 17% a rutelor internaționale, structura de marfă și poștă continuă să se optimizeze
În aprilie 2026, Aeroportul Baiyun a atins un flux de pasageri de 7,1258 milioane, cu o creștere de 6,94%-{3}}anual, menținându-și poziția de lider în rândul aeroporturilor interne; 46.151 de mișcări de aeronave, cu o creștere de 4,01% de la un an la altul--; și 200.800 de tone de mărfuri și poștă, o ușoară creștere-anal-de 0,76%. În special, rutele sale internaționale s-au comportat excepțional de bine, traficul de pasageri ajungând la 1,6004 milioane, o creștere semnificativă-în-de 17,04%, depășind cu mult rata de creștere de 3,93% a rutelor interne.
Creșterea rapidă a traficului internațional de pasageri pe Aeroportul Internațional Guangzhou Baiyun este atribuită în primul rând rețelei sale internaționale de rute optimizate continuu din ultimii ani. Fiind unul dintre cele trei hub-uri de aviație majore ale Chinei, Aeroportul Baiyun a deschis rute către peste 220 de destinații din întreaga lume, inclusiv peste 90 de destinații internaționale și regionale. Anul acesta, mai multe companii aeriene interne și internaționale au adăugat sau au crescut frecvența rutelor către Europa, Asia de Sud-Est și Australia prin Aeroportul Baiyun. Împreună cu stimularea expozițiilor de afaceri, cum ar fi Târgul de la Canton din aprilie, creșterea semnificativă--de la an la an a traficului internațional de pasageri a devenit cel mai mare moment culminant al lunii.
În ceea ce privește mărfurile și poșta, Aeroportul Baiyun a prezentat o tendință divergentă: traficul internațional a crescut, în timp ce traficul intern a scăzut. Debitul internațional de mărfuri și poștă a crescut cu 5,95% pe an-pe-an la 131.500 de tone, în timp ce transportul intern de mărfuri și poșta a scăzut cu 7,68%-fa-anul an, la 63.300 de tone. Acest fenomen reflectă faptul că, pe fondul ajustărilor lanțului global de aprovizionare, cererea de comerț exterior din sudul Chinei rămâne rezistentă, în timp ce ritmul de creștere a cererii interne de logistică a consumatorilor a încetinit.
Aeroportul Internațional Beijing Capital: Creșterea constantă continuă, recuperarea rutei internaționale încă se confruntă cu presiune
Aeroportul Internațional Beijing Capital a gestionat 6,0513 milioane de pasageri în aprilie, cu o creștere de 5,3%--anual; 36.241 de mișcări de aeronave, cu o creștere de 1,3% la un an-la-an; și 128.500 de tone de mărfuri și poștă, cu o creștere-an-anual de 3,0%. Debitul cumulat de pasageri pentru primele patru luni a atins aproximativ 24,331 milioane, cu o creștere de 8,3% cu un an--anual, demonstrând o redresare constantă și continuă.
Datele operaționale din aprilie pentru Aeroportul Internațional Beijing Capital au arătat o performanță mai puternică pentru rutele internaționale decât rutele interne. Debitul internațional de pasageri a crescut cu 9,3%-față de-anul an, până la 1,3105 milioane, mai mult decât rata de creștere de 4,3% a rutelor interne; cu toate acestea, mișcările internaționale de aeronave au scăzut în continuare cu 2,7%-față de-an, reflectând o creștere a proporției de aeronave mari-large și o capacitate îmbunătățită de transport de pasageri per zbor.
În calitate de poarta de acces pentru aviația Chinei, volumul cumulat de pasageri al Aeroportului Internațional Beijing Capital în primele patru luni a atins 24,331 milioane, cu o creștere-în-anual de 8,3%, mai mare decât rata de creștere lunară, demonstrând o tendință de redresare continuă începând cu primul trimestru. Debitul de marfă și poștă a crescut cu 5,3% cumulat, ușor mai mare decât rata de creștere lunară, reflectând o revenire treptată a cererii de logistică aeriană.
Aeroporturile din Shanghai: traficul de mărfuri și corespondență al Aeroportului Pudong a crescut cu 15,38%, stabilind un nou record; Fluxul de pasageri al aeroportului Hongqiao a depășit 4,24 milioane.
În aprilie, aeroporturile Pudong și Hongqiao combinate au atins un flux de pasageri de 11,3246 milioane, cu o creștere-an-de 3,05%; decolările și aterizările aeronavelor au totalizat 69.271, cu o creștere de 1,27%-fa-anual; iar debitul de marfă și poștă a atins 417.000 de tone, cu o creștere-an-anual de 15,10%. Printre acestea, traficul de mărfuri și poștă al Aeroportului Pudong a înregistrat o creștere semnificativă-în-anual, de 15,38%, în timp ce traficul de pasageri al Aeroportului Hongqiao a depășit 4,24 milioane, ambele stabilind noi maxime lunare de la pandemie.
Creșterea puternică a transportului de mărfuri și corespondență la Aeroportul Pudong a fost cel mai mare punct culminant al operațiunilor aeroporturilor din Shanghai în aprilie. Debitul internațional de mărfuri și poștă a atins 313.500 de tone, cu o creștere de 17,57%-pe-anual, demonstrând consolidarea în continuare a Shanghaiului ca hub global de transport aerian de marfă. Această creștere a beneficiat în principal de prosperitatea continuă a comerțului electronic transfrontalier, de cererea de export din producția de ultimă generație și de redresarea și îmbunătățirea rețelei internaționale de logistică aeriană. Dezvoltarea rapidă a industriilor de producție-de ultimă generație, cum ar fi circuitele integrate și biomedicina, în regiunea deltei fluviului Yangtze, în special, a oferit un sprijin stabil al cererii pentru transportul aerian.
Aeroportul Hongqiao și-a menținut poziția de lider pe rutele interne, cu un flux de pasageri atingând 4,2403 milioane în lună, cu o creștere-an-de 2,92%. Debitul intern de pasageri a atins 3,9308 milioane, cu o creștere de 2,46%--anual, continuând creșterea constantă. Este de remarcat faptul că, deși traficul internațional de pasageri al Aeroportului Hongqiao a fost relativ mic, creșterea sa-pe{11}}anual a atins 12,76%, reflectând o ajustare moderată a poziționării celor două aeroporturi din Shanghai: Aeroportul Internațional Pudong (internațional) și Aeroportul Internațional Hongqiao (intern), iar funcția internațională a aeroportului Hongqia consolidează treptat.
Cele două aeroporturi majore din Shanghai prezintă o tendință clară de dezvoltare diferențiată: rutele internaționale ale Aeroportului Pudong reprezintă 82,8% din traficul său de mărfuri și poștă, evidențiind statutul său de hub internațional de marfă; Rutele interne ale Aeroportului Hongqiao reprezintă 92,7% din traficul său de pasageri, reflectând funcția sa de aeroport principal intern. Acest model de un oraș, două aeroporturi și dezvoltare diferențiată a sporit efectiv competitivitatea globală a hub-ului aviației din Shanghai.
Aeroportul Shenzhen: Toți cei trei indicatori cheie arată o creștere, rutele regionale cresc cu 8,23%
Aeroportul Shenzhen a atins un flux de pasageri de 5,4651 milioane în aprilie, cu o creștere de 2,72%--anual; debitul de marfă și poștă de 169.800 de tone, cu o creștere-în-anual cu 1,55%; și 36.770 de decolări și aterizări de zbor, cu o creștere-an-anual de 2,31%. Toți cei trei indicatori de bază au înregistrat o creștere pozitivă-la-anul trecut, demonstrând redresarea constantă a Aeroportului Shenzhen.
Rutele regionale au avut rezultate deosebit de bune în datele operaționale ale aeroportului Shenzhen din aprilie, cu o creștere a traficului de pasageri cu 8,23%-față de-anul an, la 46.300 și o creștere cumulativă de 18,90%. Aceste date reflectă cererea continuă și puternică de călătorii transfrontaliere în Shenzhen-Hong Kong și Zhuhai-Macao Greater Bay Area. Odată cu îmbunătățirea infrastructurii de transport, cum ar fi Podul Hong Kong-Zhuhai-Macao și Podul Shenzhen{-Zhongshan, poziția aeroportului Shenzhen ca un hub central în zona Marii Golfuri a fost consolidată în continuare.
În ceea ce privește mărfurile și poșta, Aeroportul Shenzhen a prezentat o tendință de creștere internă și de declin internațional. Debitul intern de mărfuri și poștă a crescut cu 4,58%-față de-anul an, la 82.900 de tone, în timp ce transportul internațional de mărfuri și poșta a scăzut cu 1,27%, la 81.400 de tone. Acest fenomen contrastează puternic cu Aeroportul Baiyun, reflectând cererea puternică de logistică a lanțului de aprovizionare intern al Shenzhen, ca un hub major pentru industria electronică și a informațiilor, în timp ce mărfurile sale internaționale se confruntă cu o concurență acerbă din partea aeroporturilor hub din jur.
Datele cumulate arată că traficul de pasageri al Aeroportului Shenzhen a atins 22,9865 milioane în primele patru luni, cu o creștere--anală cu 5,09%, mai mare decât rata de creștere lunară, demonstrând o tendință de recuperare continuă începând cu primul trimestru. Rutele internaționale au înregistrat un flux cumulativ de 1,991 milioane de pasageri, cu o creștere--anual de 5,58%, de asemenea mai mare decât rata de creștere lunară, ceea ce indică faptul că redresarea rutelor internaționale se accelerează.
Aeroportul Hainan: Creștere explozivă a afacerilor internaționale, debitul de pasageri depășește 4,19 milioane
Aeroportul din Hainan a atins un flux de pasageri de 4,1965 milioane în această lună, cu o creștere--anală cu 4,77%; 28.819 decolări și aterizări, cu o creștere de 4,63%-pe-anual; și un flux de mărfuri și poștă de 35.000 de tone, cu o creștere-an-anual de 8,56%. În mod remarcabil, rutele sale internaționale s-au comportat remarcabil de bine, cu o creștere a traficului de pasageri cu 29,52%-fa-anul an, iar traficul internațional de mărfuri și poștă s-a dublat cu peste 100,82%.
Creșterea explozivă a afacerilor internaționale la aeroportul Hainan este atribuită în principal eliberării continue a dividendelor de politică din portul de liber schimb din Hainan și redresării rapide a pieței internaționale de turism. Datele arată că, în aprilie, cele trei aeroporturi de pe insula Hainan (Haikou Meilan, Sanya Phoenix și Qionghai Bo'ao) au transportat 207.200 de pasageri internaționali, cu o creștere de 30,22%-pe{4}}anual; și 1.508 decolări și aterizări internaționale, cu o creștere de 32,63% de la --an. Odată cu relaxarea suplimentară a politicii de-liberă de viză pentru Hainan și creșterea continuă a frecvenței rutelor internaționale, Hainan devine una dintre cele mai dinamice destinații turistice internaționale din China.
De remarcat în mod special este dublarea fluxului internațional de mărfuri și corespondență pe aeroportul din Hainan. În aprilie, transportul internațional de mărfuri și poștă a atins 4.370 de tone, cu o creștere-în-anual de 100,82%, cu o creștere cumulativă de 89,88%. Aceste date reflectă dezvoltarea rapidă a portului de liber schimb din Hainan în domenii precum comerțul electronic transfrontalier și logistica internațională. Odată cu îmbunătățirea infrastructurii, cum ar fi Centrul Internațional de Logistică a Lanțului Rece Yangpu și Zona Comprehensive Bonded Haikou, Hainan formează treptat un hub logistic aerian cu fața în Asia de Sud-Est. Domeniul de activitate al Aeroportului Hainan cuprinde cele șapte aeroporturi-deținute în totalitate și două aeroporturi gestionate, formând o rețea de aeroporturi care acoperă întreaga provincie Hainan și care iradiază în toată țara. Printre acestea, aeroporturile Haikou Meilan și Sanya Phoenix contribuie cu marea majoritate a volumului de afaceri, devenind piloni importanți ai economiei turistice din Hainan.
Aeroportul Xiamen: Toți cei trei indicatori declin
Aeroportul Xiamen a atins un flux de pasageri de 2,3147 milioane în aprilie, cu o scădere de 3,08%--anual; decolări și aterizări de avioane de 15.845, o scădere--anual cu 3,60%; și un debit de marfă și poștă de 29.300 de tone, cu o scădere de 6,93%{11}}în-anual. Toți cei trei indicatori de bază au scăzut.
Datele operaționale ale aeroportului Xiamen din aprilie au arătat o divergență între rutele interne slabe și rutele internaționale puternice. Debitul intern de pasageri a scăzut cu 4,82%-față de-anul an, până la 1,929 milioane, devenind principalul factor care trage în scădere volumul total de pasageri; în timp ce traficul de pasageri internaționali a crescut cu 6,71% pe an-față de-anul an, până la 385.700, indicând o tendință de redresare a rutelor internaționale și regionale. Printre acestea, rutele regionale au înregistrat o performanță deosebit de puternică, traficul de pasageri ajungând la 73.700, o creștere-an-anual de 11,29%.
Cu toate acestea, serviciile de marfă și poștă s-au confruntat cu presiuni semnificative, în special rutele internaționale, unde transportul de mărfuri și poștă a scăzut cu 16,33%-față de-an la 13.000 de tone, devenind principalul motiv pentru scăderea globală a volumului de mărfuri și corespondență. Aeroportul Xiamen se confruntă cu provocări din cauza dimensiunii economice limitate a hinterlandului său, dificultății în dezvoltarea rutelor internaționale și deturnarea pasagerilor către orașe învecinate precum Fuzhou, Shenzhen și Hong Kong. Limitările capacității fizice ale aeroportului Xiamen Gaoqi au devenit, de asemenea, un blocaj.
Pe baza datelor operaționale din aprilie ale celor șase aeroporturi majore enumerate, industria aviației civile din China arată următoarele tendințe semnificative:
În primul rând, recuperarea rutelor internaționale a devenit motorul de bază al creșterii. Rata medie de creștere a traficului internațional de pasageri la cele șase mari aeroporturi a atins 12,5%, depășind cu mult 3,5% a rutelor interne, devenind principala forță motrice a creșterii industriei. Aeroportul Hainan a condus drumul cu o rată de creștere de 29,52%, urmat de Aeroportul Baiyun (17,04%) și Aeroportul Capital (9,3%). Acest fenomen reflectă eliberarea rapidă a cererii pe piața internațională a aviației, pe măsură ce turismul transfrontalier și activitățile de afaceri își revin pe deplin. Este de remarcat faptul că refacerea rutelor internaționale prezintă o caracteristică clară de sud-puternică, nord-slabă. Aeroporturile din sud (Baiyun, Shenzhen și Hainan) au înregistrat, în general, rate de creștere mai mari ale pasagerilor internaționali decât aeroporturile din nord (Capital și Shanghai), reflectând avantajele locației din China de Sud. În special, eliberarea continuă a dividendelor de politică din portul de liber schimb din Hainan a devenit un factor semnificativ care conduce la creșterea rutelor internaționale.
În al doilea rând, piața mărfurilor prezintă o diferențiere structurală. Rata medie de creștere a transportului de mărfuri și poștă la cele șase aeroporturi majore a fost de 4,2%, dar au existat diferențe interne semnificative. Shanghai Pudong (15,38%) și Hainan (8,56%) au avut rezultate excepționale, în timp ce Xiamen (-6,93%) au înregistrat o creștere slabă. Această diferențiere reflectă schimbările profunde pe care piața de mărfuri aeriene le trece pe fondul ajustărilor lanțului global de aprovizionare. Aeroportul Pudong, cu rețeaua de rute internaționale bine dezvoltată și capabilitățile de tranzit, își menține o poziție de lider în producția de vârf-și comerțul electronic transfrontalier; Hainan, bazându-se pe avantajele politicii Portului Liber de Comerț, a realizat progrese în logistica internațională a lanțului de frig și în depozitele limitrofe; în timp ce porturile tradiționale de comerț exterior, cum ar fi Xiamen, se confruntă cu presiune pentru transformare și modernizare. În viitor, concurența pe piața de mărfuri aeriene se va intensifica, iar diferențierea între aeroporturile hub ar putea crește și mai mult.
În cele din urmă, peisajul pieței aviației regionale este în curs de restructurare rapidă. În ceea ce privește debitul de pasageri, cele șase aeroporturi majore listate sunt clasate după cum urmează: Aeroportul Baiyun (7,1258 milioane de pasageri), Aeroportul Pudong (7,0843 milioane de pasageri), Aeroportul Capital (6,0513 milioane de pasageri), Aeroportul Shenzhen (5,4651 milioane de pasageri), Aeroportul Hongqiao (4,2403 milioane de pasageri), Aeroportul din Hainan (4,2403 milioane de pasageri), 6,4 milioane de pasageri. Aeroportul Xiamen (2,3147 milioane de pasageri). Cu toate acestea, în ceea ce privește rata de creștere, Aeroportul Hainan (4,77%), Aeroportul Capital (5,3%) și Aeroportul Baiyun (6,94%) au prezentat performanțe mai puternice, indicând o schimbare în peisajul pieței aviației regionale. Zona Guangdong-Hong Kong-Macao Greater Bay și regiunea deltei fluviului Yangtze continuă să mențină vitalitatea pieței aviatice, în timp ce portul de liber schimb Hainan a devenit un nou motor de creștere. În schimb, unele aeroporturi hub tradiționale se confruntă cu blocaje de creștere și trebuie să găsească noi puncte de creștere prin optimizarea rețelei de rute și îmbunătățirea calității serviciilor.

